17 Ocak 2012 Salı

Bensiklopedi Roma Rakamları ile Üç

 - Ben bu yazıyı yazarken 999 tık almıştık bu blog sayfasında. Senin sayende 1000'e çıktık. Evet sana söylüyorum. Teşekkürü bir borç bilirim efendim. '' Beni sizler yarattınız!'' gibi Zeki Mürence, yeşilçam terimi kullanmayacağım.
- Okuduğum okul sayesinde; 1 liranın ne kadar mühim bir miktar olduğunu anladım. Teşekkürler Ekremcim. Ayrıca 1 tl yi anladıkta geri kalan 8bin ne oluyor? O bir lirayı almazsanız okul mu batıyor?
- Benim güzel okulumda sigarada yasaklandı. Tabii önce biraz isyan etti herkes. Giriş turnikelerinin önüne küllük ve tabla konunca isyan azaldı. Okulun yemekhanesini, kantinini elinde bulunduran firmaya da sene başında tepki gösterilmişti. Tepki dediysem Facebook'ta. Okulum öğrencileri arap baharından ilham almış olacak ki facebook'ta örgütlenerek birşeyleri başarabileceklerini sandılar. Bilmiyorlar ki o etkinliğe gerçek hayatta da katılmaları gerekiyordu. Gene aynı şekilde söndü okuldaki sigaralar.
- Eğitim gördüğüm kur boyunca iki şey öğrendim : Birincisi kahve selülit yapıyor, ikincisi ; bebekler gece uyumuyor. Daha da birşey öğrenmedik zaten sınıfça.
- Gel gör beni
  Gateway neyledi.
 - Hrant Dink suikasti sadece 3-4 adam tarafından planlanmış, hayata geçirilmişmişmiş. Arkada hiç kimse yokmuşmuşmuşmuş. İnsan ne diyeceğini bilmiyor.  Ben birşey diyemiyorum elbet. Ama diyenlerden alıntılar yapabilirim :

  Dink ailesi: Bu kadarını beklemiyorduk!

Avukat Çetin: Bizim için bu dava yeni başlıyor.
 
Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, mahkemenin kararı açıklamasının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, verilen kararın, yerleşik bir geleneğin bozulmadığını ve hiçbir şekilde bozulmasına izin verilmediği anlamına geldiğini söyledi.

Bu geleneğin, ''Devletin siyasi cinayetler geleneği ve devletin bir kısım vatandaşını ötekileştirerek yabancılaştırma geleneği'' olduğunu söyleyen Çetin, şunları kaydetti:
''Bu gelenek devam ediyor. Bugün bu kararla bir daha tescil ettiler. Bu devletin katil, halkını bombalayan, imhacı, suikastçı, katliamcı, kundakçı gibi sıfatlarla yan yana alınmasından ve bu sıfatlarla birlikte telaffuz edilmesinden çok rahatsız olanlar, devleti bu sıfatlardan arındırmak için hiçbir çaba sarf etmediler, ellerindeki fırsatı da ellerinin tersiyle ittiler. Kanlı ve acılı tarih ve bu tarihi yaratan gelenek de yüzleşmek, arınmak ve böylece yeni cinayetlere bir daha asla diyebilmek ve yüzleşebilmek için bu dava eşsiz bir fırsattı ama onlar bu fırsatı kullanmadılar ve kullanmak da istemediler.''
Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Daha düne kadar devletin ötekisi olmak ve hedefi olanlar, yani bugünün egemenleri, bugünün siyasileri, bugün kendilerini ötekileştiren gelenekle ittifak kurmuş görünüyor ama bilsinler ki bu ittifakları geçicidir, devlet dönüşmediği sürece geçicidir. Bu gelenek önce geçici müttefiklerini yiyerek, yok ederek yoluna devam etmiştir. Bugün bu kararla cinayet tetikçilerinin yargılandığı dosyanın ilk safhası kapandı ama bu dava bitmedi. Biten bir komedi dosyasıdır. Bizim için bu dava yeni başlıyor. Gideceğimiz pek çok yol ve kullanacağımız çok sayıda alan var. Bunların her birini büyük bir kararlılıkla kullanacağız. Karanlıkların sorgulanması, faillerin yargılanması ve bu dava biz 'bitti' diyene kadar devam edecek.''
  Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, ''Katillerin 'Evet, ben vurdum' demelerine, tetikçi olduklarını itiraf etmelerine rağmen, iplerini tutan isimlerden bahsettikleri halde mahkemenin aldığı kararı gördük. İşte bu kararın adı hukuk değil, ilahi hukuk komedyasıdır'' ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'de adalet kendi kendini mahkum etmiştir
Uluslararası Af Örgütü, Hrant Dink davasında alınan kararla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada; "Aslında bu kararla Türkiye'de adalet kendi kendini mahkum etmiştir. Bu karar Türkiye'de iktidardakilerin her zaman korunacağı ve insan hakları ihlallerinin sorumlusu devlet görevlilerinin de cezalandırılmayacağını söylüyor. Devletin ihlal ve ihmali görmezden gelindi ve cinayette rolü olanlar yargılanmadı. Bu kararın, Hrant Dink için adaleti yerine getirmekle hiçbir ilgisi yoktur" denildi.
  ( Kaynak : http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=308484&kw=Mahkemenin+karar%FDna+b%FCy%FCk+tepki)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder